Anime. Naruto. Sasuke & Sakura

Înainte de a începe să postați, vă sfătuim să citiți REGULAMENTUL forumului! Dacă vă veți face cont, vă rugăm să nu uitați de forum și să fiți activi. Sperăm că vă veți distra și că vă veți face noi prieteni. Have fun :)

Anime. Naruto. Sasuke & Sakura

That's my ninja way!

AcasaPortalInregistrareConectare

Distribuiţi | 

Sărbători lipsite de sens

Vezi subiectul anterior Vezi subiectul urmator In jos 
AutorMesaj
Reflex
Genin
Genin

Sex : feminin Varsta : 17
Localizare Localizare : iasi
acebook acebook : adauga profilul tau ...
Nr. mesaje Nr. mesaje : 70
Puncte : 89
Reputatie Reputatie : 7
Stare de spirit Stare de spirit : ^_^

MesajSubiect: Sărbători lipsite de sens   Mar 09 Sept 2014, 11:07

Am deschis topicul ăsta pentru că vreau să văd dacă sunt singara care urăşte unele sărbători copiate de la americani sau din alte părţi, care pur şi simplu nu îşi au rostul.  Ce părere aveţi de aşa zisa "Zi a îndrăgostiţilor"? Acea sărbătoare numită la americani Valentine's Day. Din punctul meu de vedere se pot oferi flori, bomboane, cadouri şi cuvinte dulci în fiecare zi pentrucută alături de persoana iubită. Chestiile de genul sunt mai mult pentru comercializare. Voi ce părere aveţi?

[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]
Sus In jos
✞Heaven`s Calling✞
Chūnin
Chūnin

Sex : masculin Varsta : 22
Localizare Localizare : In Hell
acebook acebook : Heaven's Calling
Nr. mesaje Nr. mesaje : 559
Puncte : 632
Reputatie Reputatie : 31

MesajSubiect: Re: Sărbători lipsite de sens   Mar 09 Sept 2014, 11:23

Adevărat. Măcar Dragobetele-i al nostru, dar și ăla tot „inspirat” de la americani. Și Halloween-ul îl sărbătoresc mulți și încearcă să-i copieze pe americani, dar nu le iese. Întradevăr se poate spune că-i o sărbătoare interesantă și amuzantă, dar totuși. Oricum, românii au copiat extrem de multe de la alții, de la cuvinte până la sărbători, așa că mă întreb dacă țara ar mai putea avea ceva original peste câțiva ani.

Sus In jos
R∆IN
Sensei
Sensei

Aptitudini :
Sex : feminin Varsta : 19
Localizare Localizare : Ploieşti
Nr. mesaje Nr. mesaje : 1803
Puncte : 2244
Reputatie Reputatie : 343
Hobby-uri Hobby-uri : -

MesajSubiect: Re: Sărbători lipsite de sens   Mar 09 Sept 2014, 13:06

Valentine's Day e o prostie în proporţie de 50%. Într-adevăr, dacă iubeşti persoana respectivă, îi poţi face cadouri în orice zi a anului, astfel dovedind că ţii cu adevărat la ea şi nu calendarul ţi-a amintit de asta, însă e un prilej bun pentru cuplurile nefericite să îşi reclădească relaţia. Să presupunem că ai o relaţie de lungă durată cu cineva, dar în ultima vreme v-aţi neglijat reciproc din cauza faptului că timpul liber este aproximativ inexistent. Valentine's Day vă oferă şansa să petreceţi o zi minunată împreună, să vă gândiţi prin câte momente importante aţi trecut împreună şi să realizaţi că puteţi face asta din nou. Până la urmă, ziua asta nu constă în cutii de ciocolată în forma de inimioare, buchete cu 101 trandafiri şi ursuleţi pe care scrie "I love you". Eu mă gândesc la ea ca la o zi onomastică. Sărbătoriţi numele iubirii. Intenţia e bună. Felul în care o punem în aplicare strică.
Sus In jos
http://pecetluireinamiaza.blogspot.ro/
Reflex
Genin
Genin

MesajSubiect: Re: Sărbători lipsite de sens   Mar 09 Sept 2014, 13:08

Păi la asta mă refeream. Nu toţi gândesc ca tine. Sărbătoarea de la români este luată de la americani cu scopul de a scoate bani frumoşi. Nu pentru a sărbători numele iubirii.

Sus In jos
JoaquiN
Sensei
Sensei

Sex : feminin Varsta : 21
Localizare Localizare : Iasi
acebook acebook : http://www.facebook.com/lexx.ltk
Nr. mesaje Nr. mesaje : 1299
Puncte : 1641
Reputatie Reputatie : 194
Stare de spirit Stare de spirit : Fomista

MesajSubiect: Re: Sărbători lipsite de sens   Mar 09 Sept 2014, 14:38

Ziua indragostitilor a fost luata de la americani cu scopul comercializarii. In fiecare an apar acele tarabe cu tot felul de chestii prin care poti sa-i arati persoanei iubite ce simti pentru ea. Este o prostie. Asa cum ati spus si voi, poti sa-ti arati dragostea fata de cineva in oricare alta zi a anului, nu era necesara o zi in calendar care sa-ti aminteasca de acest lucru. Ok, intentia e frumoasa, dar comercializarea o strica. 
O alta sarbatoare tampita este martisorul. Mi se pare o chestie lipsita de sens. Cumperi cateva martisoare ca sa vestesti primavara. Ce va urma? Sarbatoare pentru fiecare inceput de anotimp? Este prostesc cum romanii sunt in stare sa comercializeze absolut orice.

[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]

Sus In jos
Reflex
Genin
Genin

MesajSubiect: Re: Sărbători lipsite de sens   Mar 09 Sept 2014, 14:47

Din câte ştiu, mărţişorul în sine era legat de legendele străvechi. Albul şi roşu reprezentând binele şi răul  sau bătălia dată între aceste două forţe, cât şi schimbarea bruscă de temperatură dintre iarnă şi primăvară. Dar, folosirea legendelor au adus mare profit pentru români. Ajungând să facă tot felul de lucruri manuale sau artificiale cu acele şnururi accesorizate şi să le vândă mai apoi.

Sus In jos
Queen Of The Damned
Kazekage
Kazekage

Aptitudini :
Merite deosebite :

Sex : masculin Varsta : 21
Localizare Localizare : București, călare pe mătură
acebook acebook : Geo Metaphose
Nr. mesaje Nr. mesaje : 13798
Puncte : 18507
Reputatie Reputatie : 527

MesajSubiect: Re: Sărbători lipsite de sens   Sam 13 Sept 2014, 20:51

Eu nu am nimic cu aceste sarbatori. Este adevarat ca par aiurea deoarece nu ne aparti, dar tot imi plac. Sunt nostime.

- khalepa ta kala -
Sus In jos
Danielle
Sensei
Sensei

Aptitudini :

Merite deosebite :

Sex : feminin Varsta : 21
Localizare Localizare : Bucuresti
Nr. mesaje Nr. mesaje : 3450
Puncte : 4339
Reputatie Reputatie : 245

MesajSubiect: Re: Sărbători lipsite de sens   Sam 13 Sept 2014, 22:03

Ca sa fiu sincera, eu nu cred ca aceste sarbatori sunt chiar lipsite de sens. Valentine's day-ul, cel putin, e o sarbatoare a iubirii. Niciodata nu e gresit sa sarbatoresti dragostea, indiferent ca vorbim despre o aniversare de cuplu sau o zi internationala in care toata lumea cinsteste acest sentiment. Desigur, Dragobetele e al nostru, dar o zi in plus nu strica nimanui. In plus, cine nu vrea sa sarbatoreasca, nu e obligat sa o faca, nu ii pune nimeni streangul de gat. Daca simti asta, ii iei iubitului/iubitei tale un cadou, daca nu, agunci nu o faci. Simplu. Asta e parerea mea.

[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine] [Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine][Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine] [Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine][Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine] [Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine][Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine] [Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine][Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine] [Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine][Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine] [Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine][Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine] [Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine][Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine] [Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine][Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine] [Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine][Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine] [Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine][Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine] [Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine][Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine] [Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine][Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine] [Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine][Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine] [Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine][Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine] [Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine][Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine] [Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine] [Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine] [Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine][Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine] [Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine][Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine] [Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine][Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine] [Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine][Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine] [Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine][Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine] [Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine][Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine] [Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine][Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine] [Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine][Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine] [Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine][Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine] [Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine][Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine] [Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine][Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine] [Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine][Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine] [Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine][Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine] [Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine][Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine] [Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine][Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine] [Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]
Sunt unele momente în care, oricum s-ar afla trupul, sufletul e îngenuncheat.
Inima pulsează în corp un sânge negru, întunecat de suferință, iar venele par înrobite
de vibrația pulsului. Pielea tremură pe sub hainele largi, dar zâmbetu-ți ascunde chinul
sufletesc și nimeni nu știe, iată, decât ceea ce oferi: o femeie rece, cu sufletul de g h e a ț ă.
Sus In jos
Arcade
Shodai Hokage
Shodai Hokage

Sex : masculin Varsta : 27
Localizare Localizare : Timisoara, Bulgarus
acebook acebook : Marius Mihai
Nr. mesaje Nr. mesaje : 3232
Puncte : 4929
Reputatie Reputatie : 534
Hobby-uri Hobby-uri : fotbal, muzica, gaming-ul, cititul(mai rarut ca-i mai dragut) si multe altele.
Stare de spirit Stare de spirit : They see me rollin' , they hatin' :))

MesajSubiect: Re: Sărbători lipsite de sens   Lun 15 Sept 2014, 15:18

Si de la noi s-a copiat legenda vampirilor ( Vlad Tepes ), anumite mancaruri, avionul cu reactie ( Aurel Vlaicu ) dar poate ca acest cuvant e prea dur pentru aceste "imprumuturi" sau importuri.
Pana la urma lumea a luat aceste obiceiuri de la altii doar de dragul de a se distra de mai multe ori pe an. Nu vad un lucru rau in asta.

Sus In jos
Othelia Wundlang
Chūnin
Chūnin

Aptitudini :
Sex : feminin Varsta : 93
Localizare Localizare : "Welcome in Wonderland", wrote there.
Nr. mesaje Nr. mesaje : 769
Puncte : 870
Reputatie Reputatie : 53
Hobby-uri Hobby-uri : Calm down, lady...
Stare de spirit Stare de spirit : I don't really give a f#@k.

MesajSubiect: Re: Sărbători lipsite de sens   Lun 15 Sept 2014, 16:10

Bai, nu numai romanii au copiat "Valentine's day". Va asigur ca și în Germania este, fără nici o grija. Nu cred ca e ceva naspa, nu e o idee originala, stiu, dar e mai mult de amuzament, știu și eu... Eu sincer nu o bag în seama ca am avut amintiri neplăcute cu un obsedat și.... mda... etc etc.
Îmi displace doar din punctul ăsta de vedere, în rest nu am nimic cu săracă copietura. Și nu numai romanii copie, mai sunt și telefaxuri și xeroxuri prin Europa și nu numai.

Damn.
Sus In jos
Continut sponsorizat

MesajSubiect: Re: Sărbători lipsite de sens   

Sus In jos

Sărbători lipsite de sens

Vezi subiectul anterior Vezi subiectul urmator Sus 
Pagina 1 din 1

Permisiunile acestui forum:Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum
Anime. Naruto. Sasuke & Sakura :: Să vorbim și despre altceva :: Discuții libere-