Anime. Naruto. Sasuke & Sakura

Înainte de a începe să postați, vă sfătuim să citiți REGULAMENTUL forumului! Dacă vă veți face cont, vă rugăm să nu uitați de forum și să fiți activi. Sperăm că vă veți distra și că vă veți face noi prieteni. Have fun :)

Anime. Naruto. Sasuke & Sakura

That's my ninja way!

AcasaPortalInregistrareConectare

Distribuiţi | 

Generaţia actuală

Vezi subiectul anterior Vezi subiectul urmator In jos 
AutorMesaj
R∆IN
Sensei
Sensei

Aptitudini :
Sex : feminin Varsta : 19
Localizare Localizare : Ploieşti
Nr. mesaje Nr. mesaje : 1803
Puncte : 2244
Reputatie Reputatie : 343
Hobby-uri Hobby-uri : -

MesajSubiect: Generaţia actuală   Lun 27 Mai 2013, 21:55

Well, am deschis acest subiect pentru că de ceva timp dezbat un subiect cu o altă prietenă şi anume: generaţia actuală. Din cauza unor conflicte minore, care nu sunt discutate, se ajunge la o bătaie de toată frumuseţea, iar mai apoi lumea se întreabă "Cum s-a întâmplat aşa ceva?". Având în vedere că am ajuns să trăim într-o ţară în care adolescenţii -majoritatea- habar nu au să comunice şi trec direct la fapte. Să luăm un exemplu mai mult sau mai puţin concret:

Există două persoane, X şi Y care se ceartă, iar fiecare începe să îşi aducă gaşca lui. Există mari şanse ca unii din gaşca lui X să fie prieteni cu unii din gaşca lui Y şi ajung să se dezbine prietenii. De ce? Pentru că cei doi nu au ştiut să comunice, nu au încercat să rezolve problema, ci s-au avântat direct în lupta propriu zisă. Apoi, aşa cum am menţionat mai sus, apare întrebarea: "Cum de s-a ajuns la aşa ceva?". Răspunsul e simplu, e cel mai folosit: "Pentru că nu au comunicat.", dar lucrurile nu stau chiar aşa, deşi şi acest răspuns este unul corect, însă nu şi concret.

De ce nu ajungem să comunicăm, să fim faţă în faţă? Pentru că există alte persoane care "te ascultă" şi normal că tu nu mai ai ce lămuri cu mine, căci prietenul tău te-a ascultat şi ţi-ar vărsat nervii, iar eu bineînţeles că nu am mai ajuns să aflu ce ai păţit. Şi ce se întâmplă? Mă trezesc bătut peste noapte pentru că tu nu ai venit să îmi zici "Bă, uite cum stă treaba, pe ici şi pe dincolo". Şi te întreb: de ce eşti mare şi tare prin alţii, de ce mă ataci prin formularea unei dicuţii la persoana a III-a, de ce nu mă numeşti direct? Pentru că eşti un laş nenorocit.

Şi poate toţi am avut momente în care am preferat să înghiţim în loc să spunem ce avem pe suflet şi tocmai asta a condus generaţia la o depresie colectivă, să spunem. Abia dacă mai socializăm, iar dacă o facem, ţigara este nelipsită, că de, avem 15-16 ani şi suntem smecheri că fumăm şi lucrăm la "Buzunarul lui tati", după cum ne informează chiar Facebook-ul. Cred totuşi că tati ar cam trebui să afle de locul nostru ca să ne dea un şut în c*r, aşa, părintesc, că de, "Bătaia e ruptă din rai."

Sunt curioasă în legătură cu părerile voastre despre generaţia noastră, la tot ce cuprinde ea, nu neapărat la ceea ce m-am referit eu acum. Aş vrea să vă aflu opiniile.

Sus In jos
http://pecetluireinamiaza.blogspot.ro/
Ax München
S-Class
S-Class

Sex : feminin Varsta : 16
Localizare Localizare : Aici.
acebook acebook : Ax München
Nr. mesaje Nr. mesaje : 2636
Puncte : 3266
Reputatie Reputatie : 272

MesajSubiect: Re: Generaţia actuală   Lun 27 Mai 2013, 22:47

Si mie mi se pare de asemenea un subiect interesant pe care putem sa-l dezbatem.

Parerea mea este ca, generatia actuala - unii dintre ei - continua sa accentueze prostia omeneasca. La fel cum ai spus tu in cazul lui X si Y. Am vazut si eu asemenea cazuri. Fetele - unele - se poarta ca si cum ar fi buricul Pamantului, nestiind cu ce sa se mai fardeze si cu ce sa se mai imbrace. Si lafel si cu baietii, care nu se gandesc decat la modul in care arata o fata, ceva in gen de ''heartbreakeri''. Exista putini oameni normali, adica toti cei care suntem pe forum. Noi nu suntem obsedati de facebook sau alte site-uri pe care nu le pot spune numele. Noi suntem putinii dintre adolescentii care au creier si care pot reconstitui imaginea acestei generatii care se dezvolta intr-un mod teribil de neplacut. Aceasta este parerea mea. :)

[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]

Cutreier prin bezna nopții, pipăind conturul fiecărei umbre.
Te caut, dar nu te găsesc. Ai rămas doar în amintirile mele.
Ești ca o fantomă, nu te pot simți, dar ești aici.

[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]
Sus In jos
Mădă ●
Jōnin
Jōnin

Sex : feminin Localizare Localizare : ●Wonderland●
acebook acebook :
Nr. mesaje Nr. mesaje : 1308
Puncte : 1367
Reputatie Reputatie : 25
Hobby-uri Hobby-uri : ●Chocolate. ●Music. ●Books.
Stare de spirit Stare de spirit : Ah! whatever.. boring

MesajSubiect: Re: Generaţia actuală   Lun 27 Mai 2013, 23:02

Hiuu! Mi se pare o idee geniala ca ai deschis acest subiect. Adevarul este ca noi chiar nu mai stim sa comunicam uni cu ceilalti. E trist cand vezi ca daua sau mai multe persoane care erau apropiata acum se detesta din cauza comunicarii, dar ideea este ca asa cum ai spus tu , noi preferam sa inghitim decat sa spunem lucrurilor pe fata. In general iti spui problemele unui bun prieten crezand ca el poate rezolva totul si ca dupa ce te-ai destainuit lui totul se va rezolva de la sine.
Despre generatia noastra am multe de zis, chiar daca si eu si multi de aici se incadreaza in "generatia aceasta" macar noi , din cate am vazut pe forum, stim sa ne purtam, sa acordam respect si sa vorbim frumos. Mie imi e mila de ce sa intampla in zilele acestea, dar imi e si frica de ce se va intampla in viitorul apropiat.
[ Parerea mea :) ]
Am citit un articol despre generatiile trecute si generatia aceasta.

"În momentul de faţă, se face şcoală diferit faţă de anii trecuti. Atunci elevii erau diferiţi. Aveau frică de profesori şi de părinţi, iar acum e invers. Fiecare an cu generaţiile lui. Elevii de atunci îşi doreau să aibă o meserie care să-i scoată din sărăcie şi să-i pună bine pe picioare. Acum toată lumea e interesată de modă şi vrea să ajungă pe sticlă. Oare unde o să ajungem aşa? O să ajungem toţi pe sticlă?

Acum moda constituie unul din cele mai importante elemente din viaţa unui licean. Nu eşti la modă, nimeni nu se uită la tine. Asta e frustrant. E ca şi cum ceilalţi liceeni ce nu sunt la modă sunt puşi la colţ. Mai bine cei din jur ar cerceta să vadă ce fel de comportament are persoana respectivă, nu hainele cu care e îmbrăcată.

Dintotdeauna a existat lipsa de comunicare între părinţi şi copii. Dintre cele două perioade de timp meţionate mai sus niciuna nu face excepţie de lipsă de comunicare. Atunci părinţii erau mult mai ocupaţi şi nu stăteau la taclale cu copiii lor, iar acum părinţii ori sunt ocupaţi, ori nu au chef să vorbească cu copiii lor. Ideea e că atunci când părintele încearcă să-şi înţeleagă copilul şi să îl ajute în toate probleme pe care le are, acesta din urmă se va dezvolta altfel şi nu va mai fi confuz sau frustrat faţă de anumite chestii.

Fiecare generaţie a avut modelele ei. Generaţia de atunci a avut modele care te instigau la plăcut, la naturaleţe şi la alte lucruri cuminţi; acum totul e deocheat, e sexy, e cât se poate de vulgar. Oamenii îşi mai fac de cap, dar nici chiar aşa. Beţiile sunt la toate colţurile: fetele ţin pasul cu băieţii, că doar, ce naiba, suntem egali şi bem până ajungem sub masă, nu?

Pe atunci prieteniile erau de lungă durată şi toţi erau prieteni între ei, indiferent de (iertati-ma nu stiu ce vorbesc), de moda pe care o abordau sau felul în care vorbeau. Fiecare învăţa de la cel de lângă el şi aşa se formau noi prietenii. Acum prieteniile se bazează pe interese de tot felul, foarte variate – ai de unde alege.

Un lucru foarte diferit, care chiar se face observat venind cu putere din spate, ar fi lenea. Da, îşi face simţită prezenţa peste tot. Lenea se observă atunci când cineva are iniţiativă şi vrea să pună la cale o ieşire. Se apucă şi dă sfoară în ţară că ar fi super să mergeţi cu toţi în cutare loc. Şi cei care sunt blocaţi în lene până la gât vor zice nu. Dar în anii trecuți puţini erau ţinuţi acasă de lene. Sunt prea multe lucrui tari de făcut afară.

Oare de ce mulţi adolescenţi din zilele noastre sunt obezi? E trist că toţi bagă în ei şi nu ştiu să se oprească, iar apoi sunt frustraţi. Pe vremuri nu se mâncau chips-uri la greu. Se mâncau biscuiţi, eugenii, napolitane. Nu cu sacu’, ci în limita bunului-simţ.

Dacă şi acum multe lucruri ar arăta ca cele de atunci, dacă s-ar echilibra ce e bun de acum cu ce era bun atunci, clar ar ieşi ceva şi mai bun. Dar nu ai cu cine, lenea e cucoană mare! Prostia e şi mai mare. Dar fiecare lucru are un început."

I lost myself, and I'm trying to find myself again, but it's hard.
Sus In jos
xenomorphius
Chūbu
Chūbu

Aptitudini :
Sex : feminin Varsta : 22
Localizare Localizare : În pădure!
Nr. mesaje Nr. mesaje : 3304
Puncte : 4254
Reputatie Reputatie : 841
Stare de spirit Stare de spirit : -

MesajSubiect: Re: Generaţia actuală   Mar 28 Mai 2013, 16:57

Astfel de topic am mai întâlnit pe nenumărate forumuri, deja acest subiect este popular, mai ales printre tineri care s-au născut prin anii 1990-1995-1996. Însă vă spun că nici generaţiile de pe vremea alor noştrii nu erau neapărat mai breji, cu adevărat nu făceau cum fac copii din zilele noastre, asta poate şi fiindcă era un alt mod de conducere al ţării, mai aspru poate, dar mai plin de cultură şi educaţie. Bine acum nu vreau să mă duc pe timpul lu Ceauşescu, mă duc spre anii mai, mai trecuţi de 1990, tipii care s-au născut pe atunci vă spun că şi ei era ca noi în mare parte, doar că pe vremea aia în România mă gândesc, căci nu ştiu exact, nu aveau ce avem noi acum, iar părinţii lor nu deţineau o avere mare prin care le asigura tot felul de brizbrizuri inutile gen tablete, chichiţe şi alte acadele ce le digerăm noi, acum. Sunt multe, dar foarte multe probleme, dar eu nu înţeleg de ce ne ambalăm atât de tare, fiindcă aşa cum generaţia noastră se plânge de generaţia asta care vine,a şa şi generaţiile trecute se plângeau de generaţiile care veneau. Acest lucru e primordial în fiecare generaţie, ca să spun aşa, chiar dacă m-am repetat de 2 ori. Asta este, nu ai cum opri acest factor, nu a cum să rămâi în trecut sau să nu evoluezi. Nu putem da vine pe părinţii altora şi nici pe copii de îi vedem, ar trebui să dăm vina pe noi, fiindcă nu prea facem nimic să îndreptăm aceste lucruri.
       Acum mă leg de prieteniile din zilele noastre, căci am observat că lumea a comentat cu foc la acest subiect şi vreau să intru puţin şi eu în pământ ca să vă aduc la lumină câteva specte bune, dar şi rele. Aşa este, nu ami sunt prietenii adevărate, nu e numai lipsa de comunicare, ci şi indiferenţa, lenea, mai nou totul e pe chef. Am auzit multe persoane care au spus că prietenii virtuali sunt mai buni decât cei reali, rectific nici ăia, dar nici ăia nu sunt mai buni, de ce? Uite motivul - nimeni, dar nimeni nu se omoară să te întrebe sau chiar tu pe ei - ce face? cum mai eşti? sau cum mai e în viaţa ta? O glumă, o cenva naiba, o hărtie, o înjurătură. Nimic. rar găseşti persoane care sunt 1-4% din întreaga populaţie ca să spun aşa care încă mai ţin contact cu adevărat des, strâns cu cei din alte părţi pe care nu au prea curând să-i vadă. Noi, nu suntem ca ei, nu. Şi dacă e cineva de aici sau în general care e ca ei - îngenunchez în faţa lui. Spun asta fiindcă sigur toţi de aici aţi trecut prin asta - astăzi mi-am făcut un prieten nou pe forum sau pe un site şi am observat că avem atâtea în comun, suntem suflete perechi, îl cer, o cer de nevastă. Îi cer ID-ul sau ea pe al meu, observ că şi ea/el este interesat de mine, înseamnă că se va dezvolta o frumoasă şi strânsă prietenie. Începem să vorbim, câte lucruri minunate putem împărtăşi, suntem şi mai şi de atât, nimic nu ne va despărţi, nici măcar distanţa. Dar te va despărţi ulterior indifrenţa şi cheful pe care îl ai, ori lenea - şi mai rău. Să detaliez: cred că aţi observat anumite pauze care le luăm fără să vrem cu persoanele virtuale, prietenii noştrii, ulterior începem să vorbim şi mai rar, deja nu mai ne comunicăm atâtea ajungem să ne reducem la asta - bună/ce mai faci/bine pe aici/tu/uite scriu ceva/ bine - nici nu ne luăm rămas bun. Iar într-un final o să treacă două luni, un an, doi și ne mai facem griji, poate, unii, nu toți de cei cu care nu am mai comunicat, dar la care țin foarte mult, vrem să-i întrebăm ce mai fac, cum mai sunt, dar ezităm fiindcă credem că persoana aia nici nu are să mai comunice atât de intens cum o făceam cândva, adică non-stop, oră de oră, secundă de secundă, zi de zi... Foarte, dar foarte trist, asta e cu prietenii virtuali. Treaba cu prietenii adevăraţi - everybody is ma' man, yooo'! Toţi ne facem prieteni, încercăm să ne apropiem, dar avem surpize pe parcurs, apar certuri minuscule din tâmpenii şi prostioare, după ne vorbim pe la spate, ne milogim, ne întoarcem şi ne enervăm. Ne bătem, ne ciondănim, punem desigur pe alţii, păi ce naiba, cum să ne mânjim degetele delicate de pianist cu sângele scârbelor acelora... Şi nu exagerez când spun toate acelea, sincer, am învăţat că în zilele de astăzi lumea nu se mai controlează, toţi sunt în stare să te înjunghie pe la spate, odată ce ai trădat sau din greşeală ai făcut ceva, gata eşti mort. Ori te fac să suferi în tăcere şi te ucid treptat, depinde. Însă nu asta de fapt e adevărata menire a acestui subiect legat de prietenii adevăraţi, la fel ca şi la cei virtuali indiferenţa şi mai ales gelozia ne pune să facem lucruri tâmpite. Toţi ne linguşim, doar pe interes am ajuns şi ne umflăm în pene când ne contrazic prietenii. sau când au dreptate sau invers, ei când noi avem dreptate. E complicat, dar e simplu, ajungem să ne izolăm de lume. Eu personal vreau să trăiesc în junglă, îmi iau câţiva prieteni, familia şi plec. M-am săturat şi totuşi nu văd de unde am iubirea aceasta pentru om. Deci ca să închei cu acest subiect vă spun că în general nimeni nu te ascultă ori că nu vrea, ori că nu poate.
       Un alt lucru pe care aş dori să-l dezvolt se leagă de obsesia tinerilor pentru modă şi a avea cât mai multe lucruri materiale - nu toţi sunt la fel, dar toţi aspirăm la a avea. Eu sau noi de pe forum nu suntem mai diferiţi de toţi puştanii care se plâng că nu au ultimul model de telefon sau rochie, sau mai ştiu eu ce alt drac. Hei! avem posibilităţi, trebuie să ne bucurăm şi de asta, acum nici nu avem cum să refuzăm, dar unii întrec limita. Sunt oameni pe pământ - cei drept nu ăi putem ajuta chiar pe toţi - care nu au nici măcar casă unde să stea. Şi parcă văd două fete care se holbează la o vitrină, la o rochie de nu ştiu ce firmă străină sau de la Botezatu' care oricum pe mine nu mă prea impresionează cu nimic, dar am văzut că e un om bun de fel. Şi se plâng că mami şi tati nu le dau lor bani să ia o asemenea frumuseţe - care defapt e hidoasă şi nu le potriveşte, asta e altă poveste, nu intru în tâmpenii de genul. Şi lângă ele sunt două fetiţe sau una care nici măcar nu are încălţăminte sau are ceva, dar oricum vechi şi de la cineva. Tu asta care te plângi ca o nebună că nu ai bănuţii ăia nenorociţi, nu vezi că te smiorcăi ca o tâmpă. Tu mai ai douăzeci de rochiţe acasă şi mai şi decât asta din vitrină, dar aia mică ce are, nimic, mai nimic. În fine deja intru în altceva, dar am văzut asemenea chestii şi vreau să spun că mulţi răvnesc la ce au alţii, vrei nu vrei, o recunoşti sau nu te mai amcină din când în când gelozia. Dar ştiţi ce m-ar amuza la culme' pe mine, un om cu talent, care ar fi invidios pe altul cu acelaşi talent, da... asta e cea mai mare prostie posibilă. De ce să răvneşti la acelaşi talent, tu ai la fel de mult ca şi ălălaltul, însă nu te străduieşti să evoluezi, nu faci mai nimic să treci de nivelul în care ai ajuns, normal că îţi e ciudă, dar nu trebuie pe altul, ci pe tine că nu te omori să pui osul la muncă. Eu una fac un balans şi între generaţia noastră, dar şi a celor de acum.
        Ca să intru mai în subiectul discuţiei am să fac referire la copii de 8-10-13 ani. Pe mine mă uimesc pruncii aceştia, au atâta acces la lucruri de care noi nici nu auzisem când eram mici şi nu mă refer la prostii - ştiţi la ce mă gândesc. Dar uite cum e treaba ei au tot felul de dispozitive - I-phone-uri sau cum mama mea s-o scrie, fiindcă sincer eu nu le am cu zbrizbrizurile acestea, tablete de mai ştiu eu câtă memorie, I-poduri, prostii. Eu una nu mă omor cu astfel de chestii, nici nu le folosesc cum le folosesc ăştea micii, eu dacă mi-aş lua o tabletă cât masa de la bucătărie aş uita-o pe W.C şi mi-aş aduce aminte de ea abia după o lună... Mă amuză mai mult, nu te alta, fiindcă sunt copii e normal să dorească prostii de genul şi noi visam cu ochii deşchişi la tot felul de tâmpenii, dar pe vremea noastră - ca să spun aşa nu existau astfel de obiecte electronice. În fine idee este că toţi pruncii ăştia o să ajungă într-un final răsfăţaţi şi nu o să ştie să aprecieze un lucru ce li se oferă, vor dori mai mult decât au şi de cât îşi permit ai lor.
        Legat de cât de "cool" sau şmecher sau bagabond eşti, e o treabă de îţi vine să răzi mai mult, sincer am înjurat pe prea mulţi, acum mă bucur de spectacol. Copii din zilele noastre plus generaţia noastră e înebunită după chestia cu şmecheria, dacă nu eşti aşa nu ai ce căuta în grup, apucăte de fumat sau drogheazăte şi apoi te băgăm în grup, în viitor poate omori şi pe cineva, cine ştie. Însă unii au motivele lor, de exemplu fumatul e prea răspândit mai nou, sunt mulţi tineri care fumează de prin clasa a-7-a sau la liceu, nu am nimic cu fumători, cu toate că nu suport fumul de ţigară, totuşi i-aş stânge de gât fiindcă: 1. s-au apucat de fumat din prostie, 2. îşi strică sănătatea.  Dar ce este trist de fapt este faptul că toţi merg pe acelaşi principiu, trebuie să fii beton, tare, ca să poţi fii integrat în gaşca şmecherilor.
       Fetele sunt tâmpe şi fără creier, ajungă să se pro******eze - am un caz eu în clasă şi nu numai, cred că şi prin alte şcoli sau mai şti eu, rămân însărcinate la vărste fragede, îşi încep viaţa sexuală pe la 12 ani, o să se ajungă chiar de la 9, ce naiba e prea mişto şi te urci pe culmi înalte, de spui că ţi-a oferit tipul ceva nemaiîntâlnit. Însă asta este când nu ai creier şi nu asculţi de oameni care îţi vor binele - părinţii şi puţinii prieteni care chiar vor să te îndrepte spre calea cea bună. Băieţi sunt mai copilăroşi sincer, dar sunt şi unii duşi rău de tot, nu am ce să mai comentez. Toţi se iau unul după altul şi în mare parte prost. Minţim, ne ascundem, ne prostim, ne tâmpim, ne facem în toate părţile până ajungem la mama naiba.
        Ca şi încheiere, cu toate că aş putea să continui, dar deja m-am lungit prea mult. Ideea este că ar trebui să lumă chiar noi atitudine şi să nu mai judecăm pe alţii, vă spun că şi generaţiile trecute ne judecau pe noi. Diferenţe nu există, doar asemănări, cu denumiri diferite - radio = i-pod, calculator = tabletă sau mai ştiu eu ce alte chestii. Vă spun că sunt multe neregularităţi cu toţi şi nu trebuie să îl aşteptăm pe cel de lângă noi să facă primul pas, când foarte bine îl putem face chiar noi. Nu mă mai iau de generaţiile actuale, că aşa şi noi am fost cânva, totuşi mai altfel, erau alte vremuri nu putem schimba faptul că lumea este într-o continuă evoluţie. Noi, consider, că ar trebui să deschidem ochii mai bine, să ascultăm şi să ne suportăm, să ne adaptăm şi să ne ajutăm. Sigur aveţi să mai adăugaţi şi alte treburi pe lângă cele spuse, plus mai sunt (legate de comportament, manifestări, gânduri, emoţii, preferinţe în modă, în muzică, dacă nu faci cum spun eu, mori... fără număr), abia aştept să citesc. Sincer am scris atât de mult, dar am citit atâtea răspunsuri la această întrebare - ce credeţi despre generaţia actuală? încât am realizat atâtea chestii, m-am cam luminat.

Închei prin a spune că nici noi nu suntem mai breji decât cei de acum, fiindcă şi noi ne manifestăm animalic, nu judecăm, ne umflăm în pene, e încredem, ne bătem, suntem geloşi şi lista continuă, dar suntem şi oameni cu cap, buni, înţelegători, raţionali, blânzi etc. E păcat să nu profităm de aceste însuşiri şi să-i lumănăm pe alţii, dar în acelaşi timp să ne corectăm pe înşine. <3 În opinia mea toţi suntem cam pe aceiaşi undă, mai derapăm, dr într-un final ne loveşte realitatea şi observăm. Plus ar trebui să comunicăm şi să nu mai fim aşa plini de noi, să avem chef să ne facem timp şi pentru cei pe care îi iubim, fiindcă dacă o vom continua tot aşa vom pierde tot şi ne vom întreba ca pro*tii de ce s-a ajuns la asta. Oh! Am scris cât un capitol dintr-un fic, aveţi ce citi. : ))

W E     D R O W N     I N     E T E R N A L     D A R K N E S S

Ultima editare efectuata de catre Thanatos † in Lun 01 Iul 2013, 18:06, editata de 1 ori
Sus In jos
https://cenusascriitorului.wordpress.com/
Thunder
S-Class
S-Class

Aptitudini :
Merite deosebite :

Sex : feminin Varsta : 17
Localizare Localizare : I can`t escape this place, it`s in my mind.
acebook acebook : Andreea

Nr. mesaje Nr. mesaje : 4074
Puncte : 4605
Reputatie Reputatie : 205

MesajSubiect: Re: Generaţia actuală   Mar 28 Mai 2013, 22:45

...Cri, vreau sa spun ca ai scris atat de mult si ai spus totul corect si foarte frumos.
Generatia actuala? Doar copii razgaiati, neatenti si enervanti. Toti doresc atat de mult sa iasa cat mai mult in evidenta si sa fie venerati. Nimic pentru ei nu e destul de bun ca sa ii multumeasca. Incearca sa foloseasca pe oricine ca sa isi indeplineasca scopurile, chiar daca inseamna sa calce vieti in picioare.
Acum, mai nou, cand mergem la scoala trebuie sa ne imbracam ca si cum mergem sa ne casatorim sau sa fim "bad boy" ca sa atragem fetele care au fuste cat mai scurte si silicoane pe masura. Multora le place sa vada exteriorul si sa uite de interior, intentionand sa faca rau sau sa isi satisfaca placerile trupesti si sufletesti.
Da, niste oameni de doi bani, dar daca e sa o luam si in sensul bun, sunt si acele fiinte care gandesc, iubesc si traiesc nu doar pentru ei, ci si pentru cei din jurul lor, punandu-se pe locul doi pentru ceilalti. inca mai e speranta, zic eu cu sufletul plin de venin. II respect pe toti care respecta.
In concluzie, marea majoritate este intr-o stare acuta de prostie.

♦♦♦♦♦♦♦♦
When it rains
Look for rainbows
Sus In jos
Ambriel Malphas
Jōnin
Jōnin

Sex : feminin Varsta : 18
Localizare Localizare : Roman
acebook acebook : Alexandra Elena
Nr. mesaje Nr. mesaje : 1447
Puncte : 1767
Reputatie Reputatie : 270

MesajSubiect: Re: Generaţia actuală   Lun 01 Iul 2013, 17:54

Timpul se schimba, odata cu el si generatiile. Normal ca plozii de cinci ani au acum Iphone, tableta, stiu sa se joace pe leptop, cand eu la varsta lui ma jucam cu nisip si randunele. -_-''
Nu stiu, Claudia, deoarece in momentul in care tu ai inceput sa dai exemplele cu X si Y , m-am simtit, pentru ca si eu am trecut prin asa ceva, si eu mi-am pus orgoliul pe locul I , si am refuzat sa comunic cu ea. Nici in ziua de azi nu vorbim, si acum o sa va intrebati : De ce? Pentru ca atat pentru mine, cat si pentru generatia noastra, mandria e cea mai importanta, si prefera sa piarda un ''rau ce le facea bine'' , decat sa renunte la mandrie. Astia suntem noi, nu avem ce face.

The world isn't safe for a girl like [Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link].
Sus In jos
Arcade
Shodai Hokage
Shodai Hokage

Sex : masculin Varsta : 27
Localizare Localizare : Timisoara, Bulgarus
acebook acebook : Marius Mihai
Nr. mesaje Nr. mesaje : 3232
Puncte : 4929
Reputatie Reputatie : 534
Hobby-uri Hobby-uri : fotbal, muzica, gaming-ul, cititul(mai rarut ca-i mai dragut) si multe altele.
Stare de spirit Stare de spirit : They see me rollin' , they hatin' :))

MesajSubiect: Re: Generaţia actuală   Lun 01 Iul 2013, 23:00

Problema generatiei actuale e ca au parte de prea multe si inclusiv de internet. Internetul prosteste lumea in ultimul hal; plus manelele.

Sus In jos
Aneta Blanche
Chūnin
Chūnin

Sex : feminin Varsta : 18
Localizare Localizare : -
Nr. mesaje Nr. mesaje : 981
Puncte : 1328
Reputatie Reputatie : 156

MesajSubiect: Re: Generaţia actuală   Mier 24 Iul 2013, 19:53

Generatia actuala? Majoritatea niste anafabeti cu creierul asfixiat de prostie. Rar mai vezi pe strada una care are fusta pana la genunchi, rar mai vezi unu' care iubeste o fata fara sa se uite la forme, rar mai vezi un copil cu o carte buna in mana. Restul sunt tot felul de pipite, pustani care fac pe Superman si se cred "bad boy", copii care citesc te miri ce porcarii de carti lansate de nu stiu ce cretini. Socializarea asta bat-o Dumnezeu nu mai exista sau poate exista, dar nu se mai poate numi asa daca este bazata numai pe barfe, minciuni si falsitate. La televizor nu mai ai unde sa te uiti ca auzi ba te Dragusanu', ba de Luciu, ba de cine mai stie ce botoxata care a ajuns celebra peste noapte ca are silicoanele mai mari decat cutare. Nu mai auzi muzica buna-cel putin in Romania-numai melodii cu ritm de manea unde sensul cuvintelor nu conteaza, ci doar rima.

Acum prieteniile. Orgoliul asta e prea important sa fie incalcat intr-o cearta. Copiii nu-si mai cer iertare altora nici in ruptul capului. Si uite asa se pierd prietenii adevarati-care din pacate sunt tot mai putini-. Mereu au fost persoane invidioase, egocentrice ce "numai ele au dreptate". Chestia asta nu e noua, e din generatie in generatie-cred ca a scris Calipso in comentariul ei- si nu dispare fie ca vrei fie ca nu vrei.

Un alt aspect al generatiei actuale asa cum a spus si Ambriel, ii vezi pe papitoii de gradinita cu Iphone si tablete in mana si nu se mai desprind de ele. Nu mai vor sa iasa afara sa se joace, stau lipiti cu fata de calculator si cu mintea la Internet. Sistemul de invatamant a decazut mult din anii '90 unde nimeni nu misca in clasa, unde nimeni nu se ratoia la profesori cum fac unii acum, unde era liniste si ordine.

Astia suntem noi si cu toate ca inca mai putem face ceva, nu vrem.

Comentariul meu e o harababura, am schimbat si am invartit tot felul de aspecte, dar mi-am postat parerea.

"No medic ninja shall ever stop medical treatment until the
lives of their party members have come to an end."
"No medic ninja shall ever stand on the front lines."

"No medic ninja shall ever die until they are the last of their platoon."
"Only those medic ninja who have mastered the Strength of
a Hundred Techniqueof the ninja art Creation Rebirth
are permitted to discard the above-mentioned laws."
Sus In jos
Queen Of The Damned
Kazekage
Kazekage

Aptitudini :
Merite deosebite :

Sex : masculin Varsta : 21
Localizare Localizare : București, călare pe mătură
acebook acebook : Geo Metaphose
Nr. mesaje Nr. mesaje : 13798
Puncte : 18507
Reputatie Reputatie : 527

MesajSubiect: Re: Generaţia actuală   Dum 31 Aug 2014, 13:10

Generatia actuala ar trebui sa arda in cazanul cu smoala. Prea multe fite, libertate, nestiinta si prostie. 
Consider ca s-a ajuns la asta din prea multa libertate. Daca in ziua de azi ii spui unui copil sa minceasca, parca l-ai ars pe inima cu jar.

- khalepa ta kala -
Sus In jos
Lucifer's white aηgel
Sennin
Sennin

Aptitudini :
Merite deosebite :
Sex : feminin acebook acebook : n-avem.
Nr. mesaje Nr. mesaje : 5753
Puncte : 7488
Reputatie Reputatie : 1150

MesajSubiect: Re: Generaţia actuală   Dum 31 Aug 2014, 17:45

In generatia actuala vad cel mai mult superficialitate care, bineinteles, merge mana-n mana cu prostia, ca nu poti sa ai ceva in cap si totusi sa fii superficial. Pe de alta parte, imi pare bine ca s-a ajuns la asta, acum ne e mai usor sa ne orientam si sa ne dam seama cine ne merita si cine nu.
Sus In jos
Ineffable.
S-Class
S-Class

Aptitudini :

Merite deosebite :

Sex : feminin Varsta : 19
Localizare Localizare : .
acebook acebook : hässlich
Nr. mesaje Nr. mesaje : 13182
Puncte : 15746
Reputatie Reputatie : 857

MesajSubiect: Re: Generaţia actuală   Dum 31 Aug 2014, 18:54

Superficialitate. Prostie/Naivitate. Ignoranţă. Egoism. Lene. Copy-Cats. Devoratori de atenţie. 
Însă mai sunt şi cazuri care se desprind din rândul de clone prin originalitate, muncă, inteligentă şi respect faţă de sine şi de oamenii din jur. :)

Sus In jos
Bubu.
Legend
Legend

Merite deosebite :

Sex : feminin Varsta : 20
Localizare Localizare : Bucuresti
acebook acebook : Bubs Bbu
Nr. mesaje Nr. mesaje : 5440
Puncte : 6635
Reputatie Reputatie : 727
Hobby-uri Hobby-uri : Writing - Reading - Hip Hop - Rap
Stare de spirit Stare de spirit : I feel like I want to murder someone

MesajSubiect: Re: Generaţia actuală   Mar 02 Sept 2014, 23:25

Pe mine ma enerveaza fetitele de 12-14 ani care se cred buricul pamantului si baietasii astia "smecheri"

[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]

☼ P E R F E C T I O N 
Sus In jos
Katherine Miller
Genin
Genin

Aptitudini :
Sex : feminin Varsta : 97
Localizare Localizare : nicăieri.
Nr. mesaje Nr. mesaje : 464
Puncte : 562
Reputatie Reputatie : 34

MesajSubiect: Re: Generaţia actuală   Vin 05 Sept 2014, 17:31

Generația actuală e de tot râsul. Copiilor li se oferă prea multă libertate.De unde până unde își permite un mucos de 15-16 ani (sau mai mic, mare) să comenteze în fața unui profesor, ca și cum ar fi de aceași vârstă cu acesta. Sau cu părinții lui. Am văzut multe cazuri de genul, cred că dacă eram în locul părintelui îi lipeam o palmă de toată frumusețea.
Altă chestie, copilașii ăștia de 12-15 ani care se cred mari șmecheri că fumează și cică petrec nopți albe la vârsta lor. E și vina părinților că nu-i pun la punct. Le cumpără tot ce le poftește inimioara, iar ei nu oferă NIMIC în schimb. În afara faptului că se trezesc, mănâncă și respiră nu fac nimic altceva.
Acum ceva zile, umblând pe youtube, am dat de o fetiță de 8 sau 9 ani cum își prezenta iPhonu-l 5S. Pe bune? Eu de la șase ani stau singură acasă și o sunam pe mami la servici după fix. Am pupat telefon în clasa a-3a și nu vă gândiți că aveam cine știe ce telefon. Un Nokia. Iar mucoasa asta mică își prezenta telefonul pe youtube. Că tot vorbeam de telefoane, în școli, dacă nu ai ultimul răgnet în materie de telefoane și haine ești ultimul om. Ca fată, dacă nu vii boită pe față cu o tonă de machiaj nu ești frumoasă. De asemenea dacă nu te îmbraci cu tricouri scurte și decolteu toți te ignoră. Dacă nu ești șmecher și nu te cunoaște toată școala ești un nimeni. În schimb, dacă înveți și vii decent îmbrăcat la școală ești luat de prost. Nu pot să cred că s-a ajuns aici. Vezi toate mimozele și pițipoancele cum sunt în centrul atenției, dar dacă le întrebi cât fac 1x1 o să-ți zică 2. Înjură că la ușa cortului și ele se cred foarte deștepte și frumoase. Unde mai pui că părinții îi încurajează?
Fetele își încep relațiile setimentale de la 12-14 ani și suferă din dragoste. Săracelor, să vă dau un șervețel? Ca să nu mai zic că-și schimbă ”partenerul” mai ceva ca pe șosete.
Dar asta este societatea în care trăim și suntem siliți să o trăim în continuare, pentru că nu se va schimba nimic. Categoric.

[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine] [Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]                   

Courage is going from failure to failure without losing enthusiasm.
([Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link])
Sus In jos
Choco.
Sensei
Sensei

Aptitudini :
Merite deosebite :

Localizare Localizare : Cluj.
acebook acebook : Choco.
Nr. mesaje Nr. mesaje : 23583
Puncte : 28353
Reputatie Reputatie : 2478

MesajSubiect: Re: Generaţia actuală   Vin 05 Sept 2014, 18:50

Andreea S. a scris:
Că tot vorbeam de telefoane, în școli, dacă nu ai ultimul răgnet în materie de telefoane și haine ești ultimul om. Ca fată, dacă nu vii boită pe față cu o tonă de machiaj nu ești frumoasă. De asemenea dacă nu te îmbraci cu tricouri scurte și decolteu toți te ignoră. Dacă nu ești șmecher și nu te cunoaște toată școala ești un nimeni. În schimb, dacă înveți și vii decent îmbrăcat la școală ești luat de prost.

Ei, nu-i chiar asa. Faza cu machiajul mi se pare deplasata, mai ales ca, sa fim seriosi, daca iti dai cu o tona de machiaj pe fata numai frumoasa nu poti fi. Am colege care folosesc fond de ten, rimel ori tus, insa nu exagereaza si-n plus, daca asa se simt ele bine, atunci nu vad de ce as comenta. Iar pentru tipele care considera ca altfel decat cu trafaletul nu se poate, este strict problema lor si a celor din jurul lor, pe mine nu ma afecteaza asta. Cu imbracamintea e cam acelasi lucru. Poti sa vii imbracat decent la scoala, insa sa arati bine in hainele pe care ti le-ai ales si atunci, cu decolteu sau fara, tot vei atrage atentia. Plus ca asta tine si de regulamentul scolar. Daca liceul sau scoala respectiva nu are uniforma, atunci trebuie impuse niste limite ale bunului simt in ceea ce priveste vestimentatia. Si 'daca inveti esti luat de prost' mi se pare cu totul aiurea. Daca stii sa iti apreri punctul de vedere o sa fii ascultat indiferent de notele pe care le ai si vei fi respectat pentru ceea ce faci, nu neaparat pentru mediul din care provii. Sunt de acord ca este destul de greu sa treci peste faptul ca trebuie sa alegi intre a fi popular prin orice mijloace si a-ti vedea de viata ta si a te multumi cu ceea ce faci, insa daca privesti lucrurile mai atent, chiar nu vad unde ar fi problema.
Inca o chestie aiurea mi se pare generalizarea asta. Pana la urma, si noi, cei care am comentat, avem varste apropiate, daca nu chiar la fel cu cei despre care ne spunem parerea. Sunt de acord ca s-a ajuns la un stadiu in care majoritatea se alatura efectului de turma, insa sunt si exceptii si nu vad de ce ar trebui sa-i bagam pe toti in aceeasi oala. Nu stiu, decat sa stau sa ii judec pe toti cei care fac chestii care mi se par incorecte sau frustrante, mai bine imi consum energia facand altceva mai constructiv pentru mine. Pana la urma, daca pe mine nu ma afecteaza in mod direct comportamentul sau imaginea unor persoane, de ce sa ma simt lezata de asta?

cruelty is a gift humanity has given itself
Sus In jos
Katherine Miller
Genin
Genin

Aptitudini :
Sex : feminin Varsta : 97
Localizare Localizare : nicăieri.
Nr. mesaje Nr. mesaje : 464
Puncte : 562
Reputatie Reputatie : 34

MesajSubiect: Re: Generaţia actuală   Vin 05 Sept 2014, 19:05

Însemnă că la școala ta bunul simț există la fel și decența. dap ! prietenele tale sunt de aceeasi varsta cu tine adica de aproape 18 ani , deci aici nu-i vreo problemă dacă isi dau cu fond de ten, dar astea de varsta mea nu inteleg ce cauta cu asa ceva.

[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine] [Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]                   

Courage is going from failure to failure without losing enthusiasm.
([Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link])
Sus In jos
Choco.
Sensei
Sensei

Aptitudini :
Merite deosebite :

Localizare Localizare : Cluj.
acebook acebook : Choco.
Nr. mesaje Nr. mesaje : 23583
Puncte : 28353
Reputatie Reputatie : 2478

MesajSubiect: Re: Generaţia actuală   Vin 05 Sept 2014, 20:21

Nu e ca exista bun simt si decenta, insa regulile nu permit animite tinute si nu ai voie sa intri in scoala daca nu te conformezi. La mine la liceu sunt atasate si clasele 5-8, deci vad destule fete de 11 pana la 14, 15 ani care se machiaza, dar e strict problema lor.
Insa nu asta era ideea. Nu am spus ca nu-s de acord cu tine, insa nu consider ca e necesar sa ne consumam energia pentru a ne face ganduri rele cu privire la modul in care se comporta altii (din nou zic, atat timp cat nu ne afecteaza). Consider ca trebuie sa stii sa te faci respectat, doar ca modul in care abordezi problema e diferit de la o persoana la alta, iar unii prin respect inteleg atentie si popularitate. Asta e, coabitam. Prefer insa sa nu-mi stric ziua gandindu-ma prea mult la cum arata/ se poarta altcineva si sa fac ce-mi place si ceea ce ma face sa ma simt bine. Pana la urma, e dreptul meu.

cruelty is a gift humanity has given itself
Sus In jos
Arcade
Shodai Hokage
Shodai Hokage

Sex : masculin Varsta : 27
Localizare Localizare : Timisoara, Bulgarus
acebook acebook : Marius Mihai
Nr. mesaje Nr. mesaje : 3232
Puncte : 4929
Reputatie Reputatie : 534
Hobby-uri Hobby-uri : fotbal, muzica, gaming-ul, cititul(mai rarut ca-i mai dragut) si multe altele.
Stare de spirit Stare de spirit : They see me rollin' , they hatin' :))

MesajSubiect: Re: Generaţia actuală   Vin 05 Sept 2014, 23:22

Dupa parerea mea, ajungi sa faci parte dintr-o "gaşca" doar daca esti indeajuns de prost incat sa nu iti vezi de propriul stil de viata si propriile alegeri. In rest, sa faci parte din "cercuri" de prieteni e cu totul si cu totul altceva. De ce? Pai unii sunt pasionati de jocuri, altii de masini, altii de muzica, altii de citit iar tie iti plac toate astea in masuri diferite insa ajungi sa ai "nevoie" de mai multe persoane cu care sa discuti despre toate acestea.

Ideea e ca aceste cercuri, spre deosebire de clasica gaşca, nu conduc la certuri de proportii mari. Cat despre prietenie, e doar un fel de iluzie. Realitatea e alta iar daca in momentul asta, persoana care o consideri cel mai bun prieten va face un sacrificiu pentru tine la fel de bine maine te poate impunge pe la spate. Firea omeneasca e incredibil de schimbatoare pe parcursul vietii acumuland tot felul de informatii, fiind martora la tot felul de evenimente sau traind pe proprie piele tot felul de scenarii.

Ideea e: tu, la o adica, te poti baza in special pe tine? Daca da, atunci n-ar trebui sa te temi de urmatoarea zi.

Sus In jos
Continut sponsorizat

MesajSubiect: Re: Generaţia actuală   

Sus In jos

Generaţia actuală

Vezi subiectul anterior Vezi subiectul urmator Sus 
Pagina 1 din 1

Permisiunile acestui forum:Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum
Anime. Naruto. Sasuke & Sakura :: Să vorbim și despre altceva :: Discuții libere-